// Ertar Kimya - Hoşgeldiniz

UMERTA SC

UMERTA SC

UMERTA SC


  • Ürün Grubu: Fungisit
  • Aktif Madde: 300 g/l Ametoctradin + 225 g/l Dimethomorph
  • Ambalaj:
  • Kimyasal Grubu:
  • Formülasyon Şekli:

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu

Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre

Bağ*

Bağ mildiyösü

(Plasmopara viticola)

100 ml/ 100 L su

10 gün

Biber (Sera)

Çökerten ve Fide Kök Çürüklüğü

(Phytophthora spp.)

100 ml/da

1 gün

Domates (Sera)

Mildiyö

(Phytophthora infestans)

80 ml/ 100 L su

1 gün

Hıyar (Sera)

Kabakgillerde Mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)

80 ml/ 100 L su

1 gün

Ispanak

Mildiyö (Peronospora farinosa f.sp. spinaciae)

80 ml/da

7 gün

Kavun

Kabakgillerde Mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)

80 ml/da

1 gün

Kornişon (Sera)

Kabakgillerde Mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)

80 ml/ 100 L su

1 gün

Marul

Mildiyö

(Bremia lactucae)

80 ml/da

1 gün

Patates

Mildiyö

(Phytophthora infestans)

80 ml/da

1 gün

Soğan

Mildiyö

(Peronospora destructor)

80 ml/da

7 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılmaz.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışımlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo su ile tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işleme devam edilir.  Hazırlanan bitki koruma ürününü aynı gün içinde kullanınız.

Damla sulama için: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Tankın deposu yarıya kadar suyla doldurulur, hazırlanan karışım tanka ilave edilir. Karıştırmaya devam edilecek tank hesaplanan su miktarına tamamlanır.

 

KALİBRASYON

Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamada iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır

Damlama sisteminin kalibrasyonu: Damlama sisteminin kalibrasyonu için baştan ve sondan 3 meme 1 dakika çalıştırılarak debisi ölçülür. Sapma %10’u geçmemelidir. Dekara verilecek BKÜ için gerekli su miktarı belirlenir.

 

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ

Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoyu temiz su ile doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarını yıkamasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Bağ Mildiyö; İlk uygulamaya sürgünler 25-30 cm boya ulaşınca başlanmalıdır. İkinci ve sonraki ilaçlamalar hastalığın gelişme durumu, meteorolojik faktörler göz önüne alınarak 10 gün aralıklarla yapılmalıdır.

Soğan Mildiyö; Günlük ortalama sıcaklığın 16°C’ye ulaşması ve orantılı nemin %80’i bulması ile mücadeleye başlanması gerekirse de çevrede ilk hastalık belirtilerinin saptanması ile ilaçlamalara başlanabilir.

Kavun, Hıyar (sera) ve Kornişon (sera) Kabakgillerde Mildiyö; İlaçlamaya bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesi ile başlanır ve hastalığın şiddetine göre 7-10 gün aralıklarla sürdürülür. İlaçlamaların bitkinin her tarafını, özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Domates (sera) Mildiyö; İlaçlı mücadeleye çevredeki domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10-12 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.

Patates Mildiyö; Hastalık çıkışı için yüksek nem gibi iklim koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile ilaçlamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 10-12 gün aralıklarla ilaçlama tekrarlanır.

Marul Mildiyö; Tarla devresinde hastalığın çevrede görülmesi ile uygulamaya başlanmalı ve birer hafta aralarla hasattan en az bir hafta öncesine kadar devam edilmelidir.

Ispanak Mildiyösü; İlaçlamaya hastalık koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. 2. ve 3. ilaçlama ilacın etki süresi dikkate alınarak 10 gün aralıklarla yapılmalıdır.

Biber (sera) Çökerten ve fide kök çürüklüğü; İlaçlamaya fidelerin dikiminden hemen sonra ikinci ilaçlama ise ilk ilaçlamadan 15 gün sonra; damla sulama ile yapılır.

 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ

UMERTA SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre GRUP C8:45; H5:40 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için UMERTA SC’yi aynı üretim sezonu içerisinde üst üste en fazla iki defa uygulayınız ve toplamda üç uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (GRUP C8:45; H5:40 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılması tavsiye edilmez. Karışım yapılacaksa karışım yapılmadan önce ön karışım denemesi yapılmalıdır.